Gata Says Cheese!


Saldaus pieno suris
 
 
Ser litewski, z mleka krowiego, kwasowy, świeży, miękki do półmiękkiego. Tu podwędzany. Zawartość tłuszczu 22g/100g.

Kupiony na stoisku litewskim podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021 w Gdańsku. Ser zagrodowy, wyprodukowany w gospodarstwie Andriusa Zvicevičiusa (Andriaus Zvicevičiaus ukis) we wsi Šinkunai (gmina Siesikai, rejon Ukmerge, okręg Vilnius, Litwa centralno-wschodnia).

Nazwa oznacza "słodki ser mleczny" lub "ser ze słodkiego mleka" i wiąże się z technologią produkcji. Ser twarogowy (varškes suris) jest na Litwie znany od średniowiecza i ogólna technologia jego wyrobu pozostała niezmieniona do dziś. W XVI-wiecznych dokumentach z litewskich posiadłości ziemskich wspomina się, że garnek z kwaśnym mlekiem był podgrzewany w częściowo ochłodzonym piecu chlebowym. Tradycyjny jest też kształt klina, uzyskiwany poprzez wypełnienie świeżym twarogiem trójkątnych woreczków serowarskich wykonanych z luźno tkanego płótna, których szerszy koniec zawiązuje się na węzeł. Tak uformowany skrzep jest poddawany odciskaniu z obciążeniem lub w prasie przez 8-12 godzin. Ponieważ okres świeżości twarogu jest bardzo krótki, wydłuża się go przez podpiekanie lub podwędzanie, a do długiego przechowywania ser jest suszony.

Różnice w technologii dotyczą sposobu zakwaszania mleka. Wariant najbardziej pierwotny, a zarazem czasochłonny, to ten, gdzie mleko ulega naturalnemu kwaśnieniu ("zsiada się") i dopiero wtedy następuje jego podgrzanie i oddzielenie serwatki od skrzepu. "Lietuviškas varškes suris" czyli "Litewski ser twarogowy", który posiada unijny certyfikat PGI od 2013, jest wyrabiany z mleka pasteryzowanego zakwaszanego kulturami starterowymi bakterii kwasu mlekowego. Może być spożywany jako świeży, wędzony, pieczony lub suszony, dozwolonymi dodatkami są wyłącznie sól i litewskie zioła (głównie kminek). Wariant zwany słodkim jest wyrabiany ze świeżo udojonego słodkiego mleka. Do mocno (prawie do wrzenia) podgrzanego surowego mleka wlewa się maślankę, co powoduje natychmiastowe wytrącenie się skrzepu.

Poza wariantem czystym jarmarkowe stoisko oferowało wersje sera z dodatkiem kminku, czosnku zwykłego (część zielona) i niedźwiedziego, "pikantnego czosnku" i żurawiny. Wszystkie sery były podwędzane, inaczej nie przetrwałyby ponad miesiąc trwającego jarmarku. Ser wyrabiany przez Andriusa Zvicevičiusa posiada certyfikaty Lietuvos Tautinis Paveldas (Litewskie Dziedzictwo Narodowe) i Kulinarijos Paveldo Fondas (Fundacja Dziedzictwa Kulinarnego).

Kształt trójkątnego graniastosłupa o zaokrąglonych narożnikach (tzw. klinek), tu o długości 15 cm i wadze 300-500 g. Konsystencja półmiękka, grudkowata, sucha, lekko elastyczna, "sernikowa". Pojedyncze małe oczka. Dobrze się kroi. Skórki brak. Widoczny odcisk węzła od worka serowarskiego. Barwa kości słoniowej. Zapach słodki, mleczny, wędzony. Smak delikatny, słodki, lekko wędzony, mleczny, kremowy, wytrawnego sernika. Zupełnie niesłony pomimo dodatku soli.



Copyright Gata 2021