Gata Says Cheese!


Rigotte de Condrieu AOP
 
 
Ser francuski, z mleka koziego surowego pełnego, kwasowo-podpuszczkowy, nieprasowany, dojrzewający, miękki. Zawartość tłuszczu 22g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 40%. Dojrzewa minimum 8 dni dla wagi 30 g, do 3 tygodni.

Wyrabiany na obszarze, który współcześnie (od 1974) stanowi Parc Naturel Régional du Pilat - rezerwat przyrody w górzystej części regionu Auvergne-Rhône Alpes (pol. Owernia). Wysokość terenu waha się od 140 do 1432 m npm. Rezerwat obejmuje dzisiejsze departamenty Loire i Rhône. Pilat to masyw górski we wschodniej części Masywu Centralnego, na południowy zachód od Lyonu. Charakteryzuje go specyficzny klimat na styku wpływów atlantyckich, śródziemnomorskich i kontynentalnych (nieregularne opady, suche lata i silne wiatry), geomorfologia o wyraźnym nachyleniu terenu, nietypowe brunatne, kwaśne i płytkie gleby oraz zróżnicowana roślinność należąca do piętra wyżynnego i górskiego. Już od XVIII wieku rozwijała się na tym obszarze głównie hodowla kóz, choć w mniejszym zakresie trzymano także bydło. W przypadku produkcji sera ser krowi był najczęściej spożywany przez rolników, a bardziej wartościowy kozi - sprzedawany na targach lub skupowany przez zbieraczy sera zwanych "coquetiers". Tradycyjnie serki Rigotte suszono na świeżym powietrzu w "chasiere" - rodzaju przewiewnego pojemnika wystawionego na działanie wiatru. Najstarsza pisemna wzmianka o kozim serku z okolic Pilat pochodzi z pracy przyrodnika Alléona Dullaca z roku 1765.

Nazwa sera pochodzi prawdopodobnie od słowa "rigol" lub "rigot", oznaczającego małe strumienie spływające po zboczach masywu Pilat. Condrieu to miejscowość w departamencie Rhône, gdzie w XIX wieku odbywały się targi, będące głównym miejscem sprzedaży sera. Badania wykazały użycie określenia "rigotte" lub "rigote" na lokalny mały serek kozi już w połowie XIX wieku. Samo słowo "rigotte" nie jest zastrzeżone - są wyrabiane analogiczne serki o tej nazwie z mleka krowiego: Rigotte de Vache.

Posiada francuski certyfikat AOC od 2008 i unijny PDO (fr. AOP) od 2013. Dozwolony obszar produkcji obejmuje wyszczególnione gminy departamentów Loire i Rhône, w całości lub części. Od 1989 interesów producentów broni Syndicat de Défense de l'Appellation Rigotte de Condrieu z siedzibą w Montélier (departament Drôme, region Auvergne-Rhône Alpes). Oficjalna strona sera (rigottedecondrieu.fr) podaje (na 2023) 13 wytwórców zagrodowych, 6 serowarni i 1 "firmę", a także 9 "zbiorczych punktów sprzedaży". Ser ma jednolitą szatę graficzną etykiety z sylwetką kozy i kiścią winogron.

Wymagania i technologia PDO. Mleko pochodzi od kóz ras Alpine i Saanen oraz ich krzyżowek, wypasanych naturalnie co najmniej 120 dni w roku. Kozy są dojone 1-2 razy dziennie przez 10 miesięcy w roku. Mleko (surowe, pełne, nieznormalizowane) jest przetwarzane w ciągu 24 godzin po udoju. Wstępne dojrzewanie mleka trwa 2-24 godziny, a jego zakwaszanie 20-28 godzin, przy czym serwatkę z wcześniejszej produkcji miesza się z niewielką ilością podpuszczki. Zaprawianie podpuszczką musi nastąpić w ciągu 24 godzin po najstarszym udoju (gospodarstwa) lub po przyjęciu mleka do mleczarni. Koagulacja zachodzi w temperaturze 18-25 °C. Skrzep jest formowany ręcznie - bez wstępnego odwadniania delikatnie przekładany do form chochlą lub łopatą do twarogu. Formy mają kształt sitek o zaokrąglonych brzegach, z otworami. Skrzep odsącza się naturalnie przez maksymalnie 24 godziny, z odwróceniem po 12 godzinach. Solenie odbywa się ręcznie, suchą solą, z obu stron. Po zakończeniu odsączania sery są wyjmowane z form i układane na rusztach, gdzie przebywają przez 10-24 godziny w temperaturze 16-22 °C. W tym czasie odpływają pozostałości serwatki i rozwija się pleśń powierzchniowa. Suszenie w wentylowanym pomieszczeniu, w temperaturze 15-20 °C i wilgotności 50-75%. Dojrzewanie w piwnicach przez co najmniej 8 dni, w temperaturze 10-16 °C i wilgotności powyżej 80%. Górna wartość czasu dojrzewania nie jest określony, co powoduje, że ser może różnić się charakterystykami.

Kupiony w Hali Gwardii w Warszawie (kwiecień 2023), na stoisku firmy Arnaud Jubé Events, działającej od lutego 2022. Kod weterynaryjny wskazuje na GAEC de la Cabriole z Pélussin (dept. Loire, region Auvergne-Rhône Alpes). GAEC oznacza "Groupement Agricole d'Exploitation en Commun" czyli "grupa rolnicza". Ta grupa składa się z 3 wspólników i posiada 270 kóz mlecznych rasy Saanen wypasanych na 55 ha przez 200 dni w roku. Średnia dzienna produkcja mleka to 600 litrów. Poza Rigotte de Condrieu GAEC de la Cabriole oferuje inne sery i produkty kozie, np. mleko i mydło. Jest jednym z 13 wymienionych wytwórców zagrodowych. Na swojej stronie grupa wskazuje Fromagerie La Mere Richard w Lyonie (stolicy regionu Auvergne-Rhône Alpes) jako jedno z miejsc zakupu ich produktów. Firma Fromagerie La Mere Richard, założona w 1965 roku przez słynną francuską serowarkę Renée Françoise Jeanne Richard, zwaną "Matką Richard" (1928-2014), początkowo miała sklep w najstarszej hali targowej Lyonu Halles Les Cordeliers, od 1971 mieści się w Halles de Lyon. Jej specjalnością są sery Saint Félicien i Saint-Marcellin, ale sklep sprzedaje też sery innych wytwórców z regionu Auvergne-Rhône Alpes. Ponieważ na etykiecie znajduje się logo La Mere Richard, najwyraźniej ser powstał na zamówienie tej firmy i jest sprzedawany pod jej marką. Fromagerie La Mere Richard współpracuje z 12 serowarniami i oferuje 120 rodzajów sera.

Kształt bardzo małego krążka o średnicy 4,2-5 cm, wysokości 1,9-2,4 cm i wadze około 30 g (na etykiecie nie podano wagi). Konsystencja dość twarda, zwarta, sucha, gładka, jędrna, jednolita, kremowa. Skórka naturalna, sucha, pomarszczona, pokryta pleśnią o barwie białej, kości słoniowej lub niebieskiej (przewaga Geotrichum candidum) , jadalna. Barwa miąższu off-white, kości słoniowej, 1 mm przy skórce wyraźnie ciemniejszy, z szarym odcieniem. Zapach wyrazisty, przyjemny, grzybów leśnych, poszycia leśnego, orzecha laskowego, mleka koziego, masła. Smak bogaty, delikatny, słodki, odrobinę goryczkowy, grzybów leśnych, orzechowy. Średnio słony. Twardość i suchość wskazują na sporo dłuższy niż 8 dni okres dojrzewania.



Copyright Gata 2023