Gata Says Cheese!


Occelli in Foglie di Castagno
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego i owczego pasteryzowanego (po 49,3 %), podpuszczkowy, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 35g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 50 %. Dojrzewa około 15-18 miesięcy.

Kupiony w Intermarché, produkowany wyłącznie przez firmę Beppino Occelli Agrinatura S.r.l. w Farigliano (prowincja Cuneo, region Piemonte). Urodzony na wzgórzach Langhe, słynących z trufli oraz wyrobu win i serów, Beppino Occelli zajął się serowarstwem w 1976. Obecnie jego serowarnia Langa w Farigliano wyrabia wyłącznie produkty ekskluzywne, dojrzewające w stuletnich piwnicach wioski Valcasotto, stąd nazwa marki "Borgo di Valcasotto" ("borgo" - hiszp. wieś). Occelli praktycznie kupił malutką wioskę i zrewitalizował ją, przekształcając w atrakcję turystyczną, oczywiście z jego sklepem w roli głównej. Mleko pochodzi od zwierząt wypasanych na górskich łąkach Piemontu u podnóża Alpi Marittime, a sery dojrzewają na półkach z dwunastu rodzajów drewna, co wspomaga rozwój różnych odmian pleśni powierzchniowych. Occelli wyrabia zarówno sery świeże (m.in. Crava Occelli, Robiola Occelli, Bianco di Langa, Casutin, Tuma dla Paja), sery z truflami, sery dojrzewające (Valcasotto, Cusie), sery pleśniowe (Verzin), certyfikowany Castelmagno DOP, Specjały (Occelli uszlachetniany grappą lub whisky, z dodatkiem pieprzu, dojrzewający w sianie) oraz kolekcję Gran Riserva, w skład której wchodzą długo dojrzewające Occelli al Barolo (moczony w winie i winnych wytłokach) i Occelli in Foglie di Castagno.

"Foglie di Castagno" znaczy "liście kasztanowca". Po około 90 dniach tradycyjnego dojrzewania w piwnicach Valcasotto, kręgi sera Cusie są przewożone do serowarni w Farigliano i zanurzane w beczkach wypełnionych umytymi, mokrymi i zmacerowanymi liśćmi kasztanowca. Zawarte w liściach garbniki roślinne wchodzą w reakcję z powierzchnią sera, zmieniając jego charakterystyki smakowo-zapachowe. Czas przebywania w liściastej "kąpieli" jest oceniany osobiście przez doświadczonych dojrzewaczy. Sądząc z ilustracji na opakowaniu, liście należą do gatunku Castanea sativa (kasztan jadalny). Część liści jest po zakończeniu dojrzewania wykorzystana do owinięcia porcji sera przed ich zapakowaniem próżniowym.

Kształt cylindra o płaskich powierzchniach i wadze około 5-7 kg. Sprzedawany w połówkach i ćwiartkach kręgu oraz wycinkach o różnej wadze. Tu mały wycinek o boku 12 cm i wadze 80 g, cięty z kręgu zarówno pionowo, jak poziomo. Konsystencja twarda, zwarta, ścisła, wilgotna, krucha, łamliwa, kremowa. Pojedyncze drobne dziurki. Zauważalne tworzenie się kryształów. Skórka naturalna, cienka, sucha, barwy beżowej z brązowymi plamami i "zaciekami", jadalna, z reguły owinięta niejadalnymi liśćmi (tu bez liści). Barwa miąższu jasnożółta, słomkowa. Zapach bogaty, słodkawy, orzechowy, runa leśnego, z lekko wyczuwalnym aromatem liści. Smak intensywny, słodki, orzechowy, drewniany, pikantny, z cierpkim taninowym finiszem (zwłaszcza w części bliżej skórki).



Copyright Gata 2022