Gata Says Cheese!


Ser Nowodworski
 
 
Ser polski, z mleka krowiego pasteryzowanego, podpuszczkowy, niegotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 26g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Typ holenderski. Kupiony w sklepie firmowym producenta w Nowym Dworze Gdańskim.

Jedynym producentem jest istniejąca od 1963 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Dworze Gdańskim (powiat nowodworski, województwo pomorskie). Firma powstała na bazie pięciu małych przedwojennych mleczarni położonych na terenie Żuław. Po kilkudziesięciu latach działalności jest liderem regionalnym w swojej branży w północnej Polsce, nowoczesną firmą, zachowującą jednak tradycje i udział miejscowych rolników, spółdzielnią z radą nadzorczą złożoną m.in. z lokalnych hodowców bydła. Deklaruje, że kupuje mleko od tzw. "szczęśliwych krów" - z gospodarstw, w których krowy są żywione w 90% paszą z własnych upraw roślinnych, a 80% hodowców stosuje tradycyjne wypasanie krów na pastwiskach nawet do późnej jesieni. Mleko pochodzi z 300 gospodarstw z obszaru Żuław, Powiśla i Wysoczyzny Elbląskiej, położonych w promieniu 50 km od mleczarni w Nowym Dworze Gdańskim. Nazwa marki handlowej Maluta, którą OSM posługuje się od kilkunastu lat w roli znaku towarowego dla wszystkich produktów, wywodzi się z kresowej tradycji nadawania takiego imienia młodej krowie hodowanej od cielęcia w gospodarstwie. W 2020 trademark Maluta wzbogacono o hasło "Prosto z Żuław". Do 2022 firma była członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego dla woj. pomorskiego. Poza unikatowym serem Nowodworskim mleczarnia wytwarza też bardziej popularne dojrzewające sery: Gouda, Edamski, Morski, Podlaski, Tylżycki, Masedamer, a do niedawna także - jako ostatni producent - ser Tykociński, który wraz z zaprzestaniem produkcji przez OSM Nowy Dwór Gdański stał się historią :(

Ser Nowodworski na pewno wszedł do produkcji po roku 1975 (nie jest wymieniony w książce Z. Żeromskiego "Sery" z 1979), ale jego pojawienie się poprzedza wprowadzenie trademarku Maluta (2011 albo wcześniej).

O technologii nie wiadomo nic, poza faktem użycia mleka pasteryzowanego. Generalnie technologia typu holenderskiego zakłada niską temperaturę zaprawiania mleka i obróbki skrzepu, wstępne odsączanie w kadzi oraz dojrzewanie "na suchą skórkę" albo - jak w tym przypadku - bez skórki, w jakimś rodzaju powłoki ochronnej (tu polietylenowa folia termokurczliwa). Folia jest półprzepuszczalna - blokuje dopływ tlenu do sera, ale pozwala na usuwanie nadmiaru gazów wytwarzających się podczas dojrzewania. Zakres dojrzewania serów typu holenderskiego wynosi od 1 miesiąca wzwyż. Tu charakterystyki wskazują na minimalny okres dojrzewania, około 4 tygodni. Cena w sklepie firmowym wynosi 28 zł za kilogram.

Kształt prostopadłościennego bloku o wadze około 1,2 kg (dane o wadze ze strony producenta, choć kształt sera jest tam bardziej zbliżony do sześciennej kostki, tu zaś ma proporcje wysokości do szerokości jak 1,5:1), Zakupiony prostopadłościenny wycinek ma wymiary: 8 cm (skórka z przeciwległych stron)/5 cm/3,5 cm i masę 190 g. Konsystencja półtwarda, spójna, aksamitna, jednorodna, lekko kremowa, elastyczna. Brak oczek. Skórka niezaznaczona, ser był pierwotnie pokryty folią w kolorze czerwonym. Delikatny odcisk bardzo drobnego prążkowania. Barwa miąższu bladożółta. Zapach delikatny, słodki, mleczny, maślany, śmietanowy. Smak łagodny, delikatny, słodki, mleczny, maślany, mało słony, z minimalną goryczkową nutą na finiszu.



Copyright Gata 2022