Gata Says Cheese!


Munster La Sapiniere AOP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego pasteryzowanego, podpuszczkowy, dojrzewający, miękki, maziowy. Zawartość tłuszczu 27g/100g. Dojrzewa 2 tygodnie - 3 miesiące, zależnie od wielkości.

Nazwa pochodzi od miejscowości Munster, położonej na wschodnim zboczu pasma górskiego Vosges (Wogezy), w departamencie Haut-Rhin, region Grand Est (północno-wschodnia Francja, kraina historyczna Alsace - Alzacja). Miasteczko z kolei nazwę wzięło od założonego w VII wieku na tym terenie klasztoru benedyktynów św. Grzegorza, który istniał aż do końca XVIII wieku (monasterium - klasztor po łacinie). Właśnie mnisi benedyktyńscy zaczęli wyrób sera, który dojrzewał w klasztornych piwnicach i karmił ich oraz rosnącą okoliczną populację. W XVIII wieku powstał drugi ośrodek produkcji sera – odległe o 25 km od Munster miasteczko Gérardmer w sąsiedniej krainie historycznej Lorraine - Lotaryngia (Géromé w dialekcie lotaryńskim, obecnie w departamencie Vosges tego samego regionu), stąd oficjalna podwójna nazwa sera: Munster-Géromé.

Wogezy charakteryzują się otwartymi bezleśnymi terenami o wilgotnym klimacie i bogatej łąkowej roślinności, nazywanymi Les Chaumes. Współcześnie mleko (surowe lub pasteryzowane) pochodzi wyłącznie od krów ras Vosgienne, Simmental Française, Prim'Holstein, Montbéliarde oraz ich krzyżówek, które muszą przebywać na pastwisku przez minimum 150 dni rocznie.
Najtrudniejszym etapem produkcji jest pielęgnacja skórki, która jest regularnie nacierana i myta solanką z kulturami bakterii czerwieni serowej czyli Brevibacterium linens wersja czerwona. Bakterie te są obecne także na ludzkim ciele, a dokładnie na stopach, stąd powszechne skojarzenie woni serów maziowych i niemytych stóp. Istnieje powiedzenie, że Munster ma diabelski zapach i niebiański smak. Zaliczany do dziesiątki albo nawet piątki najbardziej śmierdzących serów świata.

Pod nazwą "Munster / Munster-Géromé" ser posiada krajowy certyfikat AOC od 1969 i unijny PDO od 1996. Dozwolony obszar produkcji - określone kantony i gminy departamentów: Meurthe-et-Moselle, Moselle, Bas-Rhin, Haut-Rhin, Haute-Saône, Vosges, Territoire de Belfort. Interesów producentów sera strzeże stowarzyszenie Syndicat Interprofessionnel du Fromage Munster ou Munster-Géromé z siedzibą w Colmar (stolicy okręgu, w którym leży Munster).
W 2020 dokonano korekty treści certyfikatu, usuwając określenie "petit Munster" odnoszące się do sera o średnicy 7-12 cm, podczas gdy regularny Munster miał średnicę 13-19 cm. Obecnie parametry sera określa się jako: 7,5-19 cm średnicy, 4-7 cm wysokości, masa 120-1750 g. Dopuszcza się dodatek nasion kminku zwyczajnego.

Tu kupiony w Lidlu, wyprodukowany przez istniejącą od 1964 firmę Union Laitiere Vittelloise Fromagerie de L'Ermitage w Bulgnéville (departament Vosges), ale nie pod własną marką Munster Ermitage, lecz pod nazwą Munster La Sapiniere ("las jodłowy").

Kształt płaskiego walca o średnicy 10 cm i masie 200 g. Opakowany w folię i karton. Konsystencja kremowa, delikatna, lepka, ciągnąca. Skórka ceglasta lub pomarańczowa, lepka, przechodząca w maź, o specyficznym silnym zapachu. Kolor bladokremowy, kości słoniowej. Zapach silny, ostry, gryzący, kwaśny, amoniakowy. Smak bogaty, wyrazisty, pikantny, gorzkawy, kwaskowaty, z nutami siana, orzechów, drewna, drożdży.



Copyright Gata 2021