Gata Says Cheese!


Mahón-Menorca DOP
 
 
Ser hiszpański, z mleka krowiego lub z dodatkiem maksimum 5% owczego, podpuszczkowy, dojrzewający, miękki do twardego, najczęściej półtwardy, prasowany. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Duża rozpiętość czasu dojrzewania: od 2 tygodni do ponad 2 lat. Warianty: fresco (min. 14 dni), semicurado (60-150 dni) i curado (5-10 miesięcy).

Istnieje też inny podział: na przemysłowy Mahón-Menorca z mleka pasteryzowanego, wyrabiany w formach oraz rzemieślniczy (artesano) - dojrzewający minimum 60 dni, z mleka surowego, tradycyjnie formowany w woreczkach z bawełnianej tkaniny nazywanych "fogasser" i wstępnie odciskany za pomocą "lligam" - sznurka zawiązującego woreczek. Następnie poddawany prasowaniu (jest jednym z nielicznych serów twardych o masie prasowanej, ale nie parzonej), w wyniku czego na górnej powierzchni tworzy się spowodowany przez fałdy zawiązanego woreczka odcisk zwany "mamella". Solony w solance przez 48 godzin. Elementem tradycyjnej technologii jest też ręczne nacieranie skórki oliwą z dodatkiem papryki, co nadaje jej pomarańczowe zabarwienie.

Nazwa (po katalońsku "formatge de Maó" - "ser z Maó") pochodzi od miasta i portu Maó (hiszp. Mahón), stolicy wyspy Menorca należącej do śródziemnomorskiego archipelagu Balearów. Menorca ma tradycje wyrobu sera sięgające roku 2000 pne (znaleziska archeologiczne) i 1000 ne (arabskie dokumenty chwalące jakość menorkańskiego sera). W roku 417 biskup imieniem Sewer opisał mieszkańców Menorki jako żywiących się "lac caseum" czyli mlekiem i serem. Od XIII wieku miejscowy ser był eksportowany, w XVIII wieku produkcja i eksport bardzo wzrosły, istniały nawet specjalne statki do transportu sera, odpływające z portu Mahón. Wtedy też pojawiła się w użyciu nazwa sera Mahón. W XIX wieku, po odejściu z wyspy Brytyjczyków, pojawił się zawód "dojrzewacza" (afinador), który zbierał od farmerów świeżo zrobione sery i gromadził je w miejscu i warunkach odpowiednich do dojrzewania. Celem było sprzedawanie ich pod własną marką, ale przy okazji ta praktyka przyczyniła się do ujednolicenia technologii i zapewnienia regularności dostaw.

Posiada krajowy certyfikat zastrzeżenia nazwy od 1985 i unijny PDO (hiszp. DOP) od 1996, początkowo jako Mahón, w 1997 nazwę zmieniono na Mahón-Menorca. Dozwolony obszar produkcji mleka i sera to wyłącznie wyspa Menorca, posiadająca specyficzny mikroklimat i dużą ilość opadów, co sprzyja wzrostowi roślin pastewnych. Wyspa została w 1993 ogłoszona Rezerwatem Biosfery UNESCO. Mleko musi pochodzić od krów lokalnej rasy Menorquina lub Szwajcarska Brunatna i Holsztyno-Fryzyjska, a ewentualne owcze od owiec rasy Menorquina. Prawidłowości procesu produkcji strzeże zrzeszająca wytwórców rada Consejo Regulador Denominación de Origen Queso Mahón, powstała w 1985 roku. Wszystkie certyfikowane sery muszą oprócz oznaczenia DOP posiadać na opakowaniu także numerowany znak tej organizacji (zaokrąglony kwadrat z białą obwódką, łososiowym wnętrzem oraz nazwami sera i rady). Obecnie rada zrzesza ponad 30 producentów.

Tu kupiony w Lidlu pod marką własną Sol&Mar, wyprodukowany przez istniejącą od 1990 firmę Lacto Industrial Menorquina S.L.U. w Ferreries (Menorca), która posługuje się nazwą handlową Sa Canova. Wariant przemysłowy, czasu dojrzewania nie podano, powłoka ochronna sztucznie barwiona karotenami, wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną).

Kształt prostopadłościennego bloku o mocno zaokrąglonych bokach i rogach oraz wymiarach: 20 cm/20 cm/5-9 cm i wadze 1-4 kg. Tu wycinek o boku 10 cm, wysokości 8,5 cm i wadze 270 g, pakowany w atmosferze ochronnej. Konsystencja ścisła, kremowa, krucha, u starszych ziarnista. Dość gęsto rozmieszczone nieregularne dziurki o różnej wielkości. Skórka cienka, twarda, pokryta powłoką polioctanową koloru pomarańczowego, barwioną karotenami (E160a). Barwa kości słoniowej do bladożółtej. Zapach słodki, orzechowy, owocowy. Smak łagodny, mleczno-maślany, kwaskowaty, słonawy, owocowy, u dojrzałych lekko pikantny.



Copyright Gata 2021