Gata Says Cheese!


Allgäuer Limburger
 
 
Ser niemiecki, z mleka krowiego, podpuszczkowy, dojrzewający, miękki, maziowy. Zawartość tłuszczu 19g/100g. Dojrzewa 3 tygodnie - 3 miesiące.

Nazwa pochodzi od historycznego Księstwa Limburgii. Obecnie teren ten wchodzi w skład trzech państw: Holandii, Belgii i Niemiec (była stolica księstwa Limbourg-sur-Vesdre znajduje się w Belgii). Stąd za kraj pochodzenia Limburgera są uważane wszystkie trzy wymienione państwa. Jego nazwa także ulega modyfikacjom - w Belgii nazywa się go Herve, w południowej Holandii Rommedoe albo Remoudou (od walońskiego słowa "rimoud" oznaczającego drugie dojenie, ponieważ z niego pochodziło mleko), w Niemczech poza Limburgerem także Romadur.

Od XV wieku wyrabiany w Walonii, w gospodarstwach położonych na trawiastych terenach w okolicach miast Herve i Liege. Jako że miasta te obecnie znajdują się w Belgii, to ona zarejestrowała w 1996 ser o nazwie Fromage de Herve jako certyfikowany PDO według norm Unii Europejskiej. Ser wyprodukowany poza obszarem dozwolonym certyfikatem (określonym przez rzeki Vesdre, Ourthe i Meuse oraz granice holenderską i niemiecką) nazywa się z reguły Limburgerem.
Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest - jak zawsze w przypadku serów maziowych - silny, gryzący i nieprzyjemny zapach "niemytych stóp", spowodowany przez wilgociolubne bakterie powierzchniowe rozwijające się w rezultacie płukania skórki podczas dojrzewania. Współcześnie do płukanki dodaje się kultury Brevibacterium linens. Wchodzi w skład listy 10 najbardziej śmierdzących serów świata.

Tu marka własna Aldi Hofburger, wyprodukowany przez istniejącą od 2020 firmę HMK Vertriebs GmbH & Co. KG w Kammlach (powiat Unterallgäu, rejencja Schwaben, kraj związkowy Bayern). Allgäuer Limburger oznacza ser z regionu geograficznego Allgäu obejmującego częściowo Szwabię i Bawarię. Na jego terenie znajduje się pasmo górskie Alp Algawskich i ser reklamuje się jako sporządzony "ze świeżego mleka alpejskiego".

Kształt prostopadłościanu o wadze 200 g. Pakowany w folię papierowo-plastikową, opisany po polsku. Konsystencja miękka, zwarta, kremowa, elastyczna, nieregularnie rozmieszczone małe dziurki o spłaszczonym kształcie. Skórka lekko lepka, ale bardziej sucha niż maziowa, barwy beżowopomarańczowej, z białym nalotem. Barwa kremowożółta, kości słoniowej. Zapach silny, ostry, kwaśny, ziemisty, grzybowy. Smak wyrazisty, pleśniowy, pieczarkowy, z pikantnym finiszem. Zalecane spożywanie na ciemnym pieczywie i w towarzystwie cebuli. Dojrzały daje się smarować.

Ciekawostka: w 2006 dwóch holenderskich naukowców dostało nagrodę IgNobel z biologii za badania wykazujące, że Limburger wabi roznoszące malarię samice komarów w tym samym stopniu, co zapach ludzkich stóp.



Copyright Gata 2021