Gata Says Cheese!


Ser Herbowy z Linii z liściem pokrzywy
 
 
Ser polski, z mleka koziego, podpuszczkowy, dojrzewający, półtwardy, z dodatkiem liści młodej pokrzywy. Dojrzewa 2 - 12 miesięcy. Tu dwa warianty - dojrzewający 2 miesiące (na zdjęciu po prawej) i 5 miesięcy.

Ser zagrodowy, produkowany przez istniejącą od 2005 firmę Sery Grądzkie w Liniach (gmina Lwówek, woj. wielkopolskie), prowadzoną przez Marka Grądzkiego, przy gospodarstwie rolnym, specjalizującym się w hodowli kóz rasy Anglonubijskiej i krów rasy Jersey. Kozy i krowy pasą się na łąkach gospodarstwa pana Grądzkiego, które nie są sztucznie nawożone, a zwierzęta są karmione wyłącznie naturalnie, bez kiszonek i syntetycznych dodatków. Pan Grądzki wyrabia głównie sery kozie, a także mieszane kozio-krowie, czyste i z wieloma ziołowymi dodatkami, oraz Ricottę z serwatki pozostałej po produkcji innych serów.
Firma Sery Grądzkie była członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w latach 2013-2022.

Ser Herbowy jest wyrabiany z mleka surowego z wykorzystaniem mezofilnych kultur bakterii starterowych, solony na sucho, codziennie obracany podczas dojrzewania, skórka jest płukana solanką. Oprócz wariantu czystego istnieją wersje z dodatkami: orzechów, czarnuszki, macierzanki czy, jak w tym wypadku, pokrzywy.

Kupiony na Targach Smaki Regionów 2021 (Międzynarodowe Targi Poznańskie).

Kształt kręgu o wysokości 8 cm (2-miesięczny) i 5 cm (5-miesięczny), średnicy ok. 20 cm i wadze maksimum 1 kg. Konsystencja twarda, zwarta, sucha, łamliwa. Młodszy ma nieliczne dziurki, starszy bardzo liczne, o spłaszczonym kształcie. Skórka naturalna, płukana podczas dojrzewania, barwy o ton ciemniejszej od miąższu i grubości odpowiednio 2 mm i 5 mm, niejadalna. Na skórce widoczny pleśniowy nalot. Barwa białokremowa (młodszy), kremowa (starszy). Zapach dość silny, mleczny, kwaskowaty, trawiasty; w 5-miesięcznym dochodzą silne nuty ziemiste, pleśniowe. Młodszy ma smak wyrazisty, słony (przy skórce bardziej słony, wewnątrz słodszy), ostry, pikantny, cierpki. W starszym ziemistość i gorycz wyraźnie dominują, przy czym ser jest bardzo mało słony, także przy skórce. Tekstura zmienia się z elastycznej, lekko skrzypiącej w zębach do nieomal kremowej.
Trzy miesiące różnicy, a w rezultacie dwa praktycznie różne sery - przy czym młodszy jest bardziej zrównoważony, ma więcej charakteru i jest smaczniejszy. W obu przypadkach dodatek pokrzywy nie wpływa na smak.



Copyright Gata 2021