Gata Says Cheese!


Cantal Entre-Deux AOP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego, podpuszczkowy, gotowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Dojrzewa 1 - 8 miesięcy. Ser z masy niegotowanej, dwukrotnie prasowany.

Wyróżnia się trzy warianty Cantala: Jeune (1-2 miesiące), Entre-Deux (3-7 miesięcy) i Vieux (8 miesięcy i więcej). Ten ostatni jest już serem twardym, jest też znacznie mniej produkowany i rzadko eksportowany. Istnieje też podział na Cantal Fermier, który jest wyrabiany rzemieślniczo przez farmerów z surowego mleka, i Cantal Laitier, produkowany na szerszą skalę z mleka pasteryzowanego.

Nazwa pochodzi od departamentu Cantal w regionie Auvergne-Rhône-Alpes (departament z kolei nazwano od wulkanicznych gór Mons du Cantal w Masywie Centralnym). Alternatywna nazwa - Fourme de Cantal, gdzie "fourme" oznacza tradycyjne drewniane cylindryczne formy, nadające kształt serowi. Jeden z najstarszych francuskich serów, ponoć jeszcze z czasów rzymskiej Galii. Wspominany w dokumentach XVI- i XVII-wiecznych. W XVII wieku pojawił się na stole Ludwika XIV. XVIII-wieczna "Encyklopedia" Diderota i d'Alemberta zawiera ryciny ilustrujące produkcję sera Cantal. Technologia produkcji została usystematyzowana w końcu XIX wieku przez ucznia Pasteura, Émile Duclaux.

Ponieważ klimat Owernii jest surowy, ser wyrabiano w intencji gromadzenia zapasów na zimę, dlatego ma on duży format - średnica kręgu może wynosić prawie pół metra, a jego waga przekracza 40 kg. Do wyprodukowania tak dużego sera potrzeba 400 litrów mleka. Aż do końca XIX wieku sery produkowano i przechowywano w budowanych z kamienia chatach pasterskich zwanych "buron". Pierwotnie wykorzystywano mleko krów lokalnej rasy Salers, obecnie certyfikat nie precyzuje ras, zawiera jedynie wymóg lokalnego chowu zwierząt i spędzenia przez krowy minumum 120 dni rocznie na naturalnym pastwisku.

W 1956 otrzymał krajowe zastrzeżenie nazwy, w 1980 francuski certyfikat AOC, a w 1996 unijny PDO (fr. AOP). PDO dotyczy podwójnej nazwy Cantal / Fourme de Cantal. Dozwolony obszar produkcji obejmuje wyszczególnione gminy departamentów: Aveyron, Cantal, Correze, Haute-Loire i Puy-de-Dôme.

Tu kupiony w Lidlu, wyprodukowany przez istniejącą od 1994 firmę Les Fromageries Occitanes SAS, zakład w Saint-Mamet-la-Salvetat (departament Cantal, region Auvergne-Rhône-Alpes).

Kształt walca o zaokrąglonych krawędziach, małego (20-22 cm średnicy, masa 8-10 kg) lub dużego (36-42 cm średnicy, masa 35-45 kg). Tu trójkątny wycinek o boku 17 cm i wadze 250 g. Konsystencja ścisła, zwarta, elastyczna do kruchej, drobne dziurki. Skórka naturalna, lepka (niezgodność z certyfikatem - powinna być sucha), szarobiała do brązowej. Barwa od kości słoniowej do ciemnożółtej (tu jasnożółta). Zapach dość silny, mleczny, śmietanowy, kwaskowaty. Smak maślany, mleczny, słodkawy, z lekką orzechową goryczką na finiszu, u dojrzałych intensywny, owocowy.



Copyright Gata 2021