Gata Says Cheese!


Camembert de Normandie AOP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego surowego, podpuszczkowy, dojrzewający, miękki, z porostem białej pleśni. Zawartość tłuszczu 22g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Dojrzewa minimum 3 tygodnie.

Nazwa pochodzi od wsi Camembert w departamencie Orne (region Normandie), gdzie francuska serowarka Marie Harel podobno opracowała jego dokładną recepturę w 1791 roku. Legenda głosi, że przepis przekazał jej ukrywający się mnich benedyktyn Charles-Jean Bonvoust i że był to faktycznie przepis na ser Brie, wyrabiany przez benedyktynów od VIII wieku, zmodyfikowany przez Marie na podobieństwo lokalnych serów produkowanych już w XVIII wieku w Normandii. Przez jakiś czas potomkowie Marie utrzymywali monopol na nazwę, ale obecnie "camembert" jest faktycznie nazwą rodzajową i produkuje się go w wielu krajach, przeważnie z mleka pasteryzowanego. W 1890 zastosowano do przechowywania i transportu oryginalnego Camemberta drewniane pudełko, używane do dziś i będące wyznacznikiem sera lepszej jakości.

Pomimo powszechności nazwy i receptury odmiana nazwana Camembert de Normandie otrzymała krajowy certyfikat AOC w 1983 i unijny PDO w 1996. Dozwolony obszar produkcji to wyszczególnione kantony i gminy departamentów: Calvados, Eure, Manche i Orne (region Normandie). W roku 2013 dokonano ograniczenia obszaru geograficznego, pozostawiając około 1500 gmin z pierwotnych ponad 3 tysięcy, podkreślając związek produkcji sera z lokalnymi warunkami i zwyczajami. Interesów producentów strzeże utworzone w 1909 stowarzyszenie Syndicat des Fabricants de Camembert de Normandie z siedzibą w Caen (departament Calvados).

Technologia według certyfikatu. Używa się mleka surowego, mieszanki pełnego i częściowo odtłuszczonego, pochodzącego z gospodarstw z co najmniej 50% krów rasy Normande, wypasanych przez minimum 6 miesięcy w roku. Mleko zaprawia się podpuszczką w wannach o pojemności max. 330 litrów. Skrzep jest lekko krojony w pionie i zaraz potem umieszczany w formach, w pięciu etapach z odstępami min. 40 minut. Wstępne odsączanie serwatki jest zabronione. Odsączanie następuje samoistnie w formach, przez co najmniej 18 godzin. Ser odwraca się tylko raz, po czym przykrywa się go metalową płytą, która wywiera lekki nacisk. Solony suchą solą. Suszony przez max. 24 godziny. Ze względu na fakt, że ser jest sprzedawany w całości, jego pakowanie także musi odbywać się na wskazanym obszarze geograficznym.

Tu wyprodukowany dla Auchan pod marką własną premium Mmm! przez istniejącą w obecnej formie prawnej SAS od 1958 firmę Fromagerie Gillot w Saint-Hilaire-de-Briouze (kanton Athis-Val de Rouvre, okręg Argentan, departament Orne). Serowarnia Gillot została założona przez sześć rodzin w roku 1912. Mleko pochodzi z obszaru 40 km wokół zakładu. Firma produkuje miękkie sery pleśniowe, drugim certyfikowanym jest Pont-l'Éveque AOP. Określa się jako ostatni niezależny drobny producent tych serów i strażnik tradycyjnych, ręcznych metod produkcji.

Kształt płaskiego cylindra o średnicy 10,5-11 cm, wysokości 3,5 cm i minimalnej wadze 250 g. Sprzedawany w całości, pakowany w papier i drewniane pudełko. Konsystencja kremowa, gładka, sprężysta, elastyczna, lekko lepka, ścisła (środek u dojrzałych może być luźniejszy). Nieregularnie rozmieszczone spłaszczone dziurki o różnej wielkości. Skórka naturalna, elastyczna, aksamitna, pokryta białym pleśniowym nalotem Penicillium candidum, jadalna. Barwa kości słoniowej do jasnożółtej. Zapach dość intensywny, ziemisty, ściółki leśnej, grzybowy. Smak zrównoważony, łagodny, mleczny, dość słony, słodkawy, kremowy, grzybowy, maślany.



Copyright Gata 2022