Gata Says Cheese!


Bra Tenero DOP
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego z możliwym dodatkiem owczego lub koziego w objętości maksimum 20% (tu krowie), podpuszczkowy, niegotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 33,8g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 32%. Wyróżnia się dwa podstawowe warianty: regularny i d'Alpeggio, z których każdy może występować w odmianie Tenero lub Duro. Podział sera na warianty opiera się na czasie produkcji i wysokości npm. miejsca powstania w przypadku Bra i Bra d'Alpeggio oraz różnicach w technologii produkcji w przypadku Bra Tenero i Bra Duro. Bra Tenero dojrzewa minimum 45 dni, Bra Duro -minimum 180 dni.

Nazwa pochodzi od miasta Bra (prowincja Cuneo, region Piemonte), które już w średniowieczu było głównym ośrodkiem dojrzewania i handlu serami produkowanymi na pastwiskach górskich Cuneo. Otoczona przez pasma górskie Alpi Cozie i Alpi Marittime, a także wysokie wzgórza pasm Langa i Roero, prowincja Cuneo słynie z wysokiej jakości paszy i warunków klimatycznych sprzyjających hodowli krów mlecznych. Temperatury i poziom wilgotności powietrza są stosunkowo niskie zarówno latem, jak i zimą, co sprzyja wzrostowi roślin pastewnych i dobrej kondycji zwierząt hodowlanych. Bra w wersji podstawowej jest wyrabiany całorocznie, zarówno podczas letniego pobytu bydła na alpejskich pastwiskach górskich, jak i zimowego wypasu na terenach nizinnych (pasterstwo transhumancyjne).

Posiada unijny certyfikat PDO (wł. DOP) od 1996. Dozwolony obszar produkcji obejmuje całą prowincję Cuneo oraz gminę Villafranca Piemonte w prowincji Torino. Ser może może nosić określenie "d'Alpeggio" jeśli jego produkcja i dojrzewanie odbywają się na terytorium kilkudziesięciu wyszczególnionych górskich gmin. Interesów producentów broni stowarzyszenie Consorzio di Tutela del Formaggio Bra DOP z siedzibą w Carmagnola (prowincja metropolitalna Torino, Piemonte). Ser posiada oficjalne logo, opisane w certyfikacie jako "wąsaty człowieczek w kapeluszu obejmujący ser, z którego odcięto kawałek". Logo jest czerwone dla Bra Tenero i brązowe dla Bra Duro w obu odmianach.

Technologia. Ponad 50% pasz zielonych i kiszonek musi pochodzić ze wskazanego obszaru. Ewentualny dodatek mleka owczego lub koziego nie może przekraczać 20%. W przypadku Bra Tenero mleko jest pełne, dla Duro oraz d'Alpeggio może być częściowo odtłuszczone. Bra d'Alpeggio powstaje z mleka pozyskanego w okresie letniego wypasu od 1 czerwca do 15 października, jedynie z możliwymi 10% dodatku do naturalnej paszy. W przypadku gospodarstw górskich dodatkowym wymogiem jest wysokość minimum 900 metrów npm. Mleko można poddać obróbce termicznej, można też dodać bakterie kwasu mlekowego lub naturalne kultury starterowe (mleczne lub serwatkowe). Podpuszczka - zwierzęca lub mikrobiologiczna. Koagulacja zachodzi w temperaturze 27-38 °C w ciągu 15-25 minut. Skrzep jest cięty dwukrotnie - za pierwszym razem do wielkosci orzecha (Tenero) i ziarna kukurydzy (Duro), po czym następuje odpoczynek w serwatce do 8 minut i drugie cięcie do wielkości odpowiednio ziarna kukurydzy i ziarna ryżu. Dalej natępuje mieszanie w kadzi i częściowe odprowadzenie serwatki, po czym skrzep jest umieszczany w formach i prasowany, w chuście serowarskiej lub bez. Solenie przeprowadza się dwukrotnie, w solance lub na sucho. Dojrzewanie przebiega w temperaturze maksimum 15 °C (18 °C dla Duro) i wilgotności 95%, trwa minimum 45 dni dla Tenero i minimum 6 miesięcy dla Duro. Duro dojrzewający ponad rok nosi dodatkowe oznaczenie Duro Stravecchio. W wariancie Duro może wystąpić nacieranie skórki olejem spożywczym podczas dojrzewania, w celu ochrony przed pleśnią.

Kupiony w Auchan. Wyprodukowany przez istniejącą od 1966 Latterie IN.AL.PI SpA w Moretta (prowincja Cuneo, region Piemonte), miejscowości położonej u podnóża łańcucha górskiego Alpi Cozie (Alpy Kotyjskie) wchodzącego w skład Alp Zachodnich. Firmę założyły wspólnie rodziny Invernizzi i Barattero, przekształcając stopniowo rodzinny biznes w drobny przemysł. Łańcuch dostaw jest krótki, mleko dostarcza 300 piemonckich hodowców krów z prowincji Cuneo, Torino i Asti. Jest ono przetwarzane w ciągu 48 godzin od udoju. Poza serowanią w Moretta firma posiada też zakład w Peveragno, także produkujący sery półtwarde (poza certyfikowanymi Bra, Toma Piemontese i Raschera również własne autorskie Toma Inalpi i Fontal Nazionale). Codziennie przetwarza się łącznie 650 tys. litrów mleka.

Kształt cylindra o spłaszczonych bokach, średnicy 30-40 cm, wysokości 6-10 cm i wadze 6-9 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 14,5 cm, wysokości 8 cm i wadze 200 g. Konsystencja jednolita, spójna, gładka, elastyczna, bez dziur (może mieć niewielkie nieliczne dziurki). Skórka naturalna, cienka (1 mm), elastyczna, lekko lepka, słomkowożółta, o delikatnym grzybowym zapachu. Musi mieć odciśniętą stylizowaną literę B, nazwę wariantu oraz numer producenta (tu widoczne powtarzające się litery EN). Pokryta przejrzystą powłoką polioctanową, na górnej powierzchni przyklejona etykieta. Barwa miąższu słomkowożółta, kości słoniowej. Zapach aromatyczny, delikatny, mleczny, maślany, jogurtowy. Smak średnio wyrazisty, słodkawy, grzybowy, mało słony, lekko cierpki na finiszu.



Copyright Gata 2022