Podróże małe i duże...

PRAGA
14 - 16 października 2011


Prawie trzy dni w Pradze, i to poświęcone wyłącznie zwiedzaniu! Mimo to zobaczyłam zaledwie ułamek praskich cudów. Podróż była nietypowa, bo samochodem, dzięki uprzejmości przyjaciela, który nas zaprosił na wspólną wyprawę.

Ponieważ nie dało się obejrzeć wszystkiego, w pierwszym rzędzie wymyśliłam i zaliczyłam krótki indywidualny szlak pt. "Praga magiczna": kościół NMP Tyńskiej z grobem Tycho de Brahe, grób rabbiego ben Becalela (twórcy golema) na pięknym starym cmentarzu żydowskim oraz odtworzona pracownia alchemiczna na Złotej Uliczce.

Poza tym trasa zwiedzania była podręcznikowa. Mieszkaliśmy na Malej Stranie przy ulicy Nerudovej. Niedaleko było stamtąd w jedną stronę na Hradczany, w drugą zaś na Most Karola.

Przyjechaliśmy 14/10 przed południem i od razu ruszyliśmy w stronę Mostu Karola (Karlův most), słynnego półkilometrowego mostu łączącego Malą Stranę i Stare Mesto. Jest on najstarszym zachowanym kamiennym mostem świata w swojej kategorii (rozpiętość przęseł itp.). Zaczęto go budować w połowie XIV wieku, a do połowy XVIII w. był jedynym miejskim mostem przez Wełtawę. W ciągu wieków dodawano mu ozdoby i rzeźby w różnych stylach, m.in. barokowych świętych i tablicę pamiątkową św. Jana Nepomucena (miejska legenda głosi, że należy potrzeć świętego na szczęście). Na obu brzegach stoją wieże mostowe. Z tej od strony Starego Mesta jest grany hejnał. Tuż przy moście stoi posąg cesarza Karola IV, postawiony w 1848, w 500 rocznicę założenia przez niego uniwersytetu w Pradze.
Potem, podziwiając po drodze egzotyczne sklepy (od krecików do marihuany), doszliśmy spacerem na Staroměstské náměstí czyli Rynek Staromiejski, a na nim pomnik Jana Husa oraz Pražský orloj - średniowieczny zegar astronomiczny, skonstruowany w 1410 i umieszczony na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Ratusz - niegdyś siedziba władz miejskich - był budowany i rozbudowywany od XIV do XIX wieku. Na wieży znajduje się punkt widokowy z rozległą panoramą. Po przeciwnej niż Ratusz stronie rynku stoi Kostel Matky Boží před Týnem - gotycki kościół NMP Tyńskiej z XIV wieku, w którym znajduje się grób astronoma Tycho de Brahe.
Rynek praski w przeciwieństwie do np. gdańskiego nie ma pretensji do dostojeństwa. Żyje tak jak dawniej, zapełniony prostymi straganami oferującymi jadło i napitki. My też skorzystaliśmy, po czym kontynuowaliśmy spacer ulicami Celetną i Hybernską, podziwiając napotykane po drodze oryginalne muzea, m.in. czekolady, tortur i komunizmu. Doszliśmy do ulicy Václavské náměstí, po czym zawróciliśmy w stronę Wełtawy i Mostu Karola. Wieczór zakończyliśmy kolacją U Kocoura na Malej Stranie.

Drugiego dnia (15/10) były Hradczany. Dzień zaczął się malowniczą mgłą. Obejrzeliśmy kolejno: Plac Pohořelec, Strahovský klášter - klasztor z XII wieku, Loreta - zespół barokowych budynków sakralnych. Potem Matyášova brána - XVII-wieczna brama Zamku na Hradczanach (dawna siedziba czeskich królów, rozbudowywany od IX wieku). Obłędna archikatedra św. Wita (a właściwie świętych Wita, Wacława i Wojciecha) - gotyk z XIV wieku, historyczny kościół grzebalny i koronacyjny królów czeskich, wewnątrz nagrobki Przemyślidów, przechowuje też koronę św. Wacława. Tuż obok romańska bazylika św. Jerzego - Bazilika sv. Jiří (X w.) z drewnianym grobowcem Wratysława I i XIII-wiecznymi freskami. Dalej - słynna Złota Uliczka (Zlatá ulička, nazwa od siedzib żydowskich złotników), dająca schronienie rzemieślnikom w zamkowych murach, do których w XVI wieku dobudowano małe domki. Obecnie domki służą jako galerie sztuki, sklepiki z pamiątkami lub mini-muzea ukazujące dawne wnętrza mieszkalne, a także pracownię alchemika. Taras widokowy i już schodami (Staré zámecké schody) w dół ze wzgórza, prosto na ulicę Klarov i odpoczynkowe piwo w piwiarni Vojanův Dvůr. Potem kręciliśmy się uliczkami w pobliżu Mostu Karola, czekając na zmierzch i nocną sesję zdjęciową. W czekaniu pomogło kolejne piwo w pubie Velkopřevorský Mlýn koło kanału rzeczki Čertovki, nad którym rozsiadł się podobno przyjazny wodnik Kabourek z fajką.

16/10 po południu wyjeżdżaliśmy, więc zwiedzania było znacznie mniej. Właściwie tylko Starý židovský hřbitov czyli stary cmentarz żydowski przy ulicy Širokiej w dzielnicy Josefov. Najstarszy zachowany kirkut Europy, chowano na nim między 1439 (najstarszy grób Avigdora Kary) a 1786. Leży tam m. in. Rabbi Loew ben Becalel, twórca golema. Potem jeszcze krótki powrót na Staroměstské náměstí i powrotny spacer na Malą Stranę.
 
   
 
         
 
     
 
 
       
 
   
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       


Copyright Gata 2011