Kocie motywy 3


Jakoś tak jest, że kociarz, gdziekolwiek się znajdzie, wszędzie widzi koty. Nie tylko żywe zwierzaki (ich miejsce w sąsiedniej galerii), ale kocie motywy użyte jako element obrazu, stroju, biżuterii, wystroju wnętrza, plakatu, gadżetu, reklamy, muralu czy graffiti. Słowo "kot" w dowolnym języku natychmiast przyciąga jego wzrok - w nazwie ulicy czy pubu, w wierszu, a nawet na tablicy informacyjnej. Poza tym są przecież jeszcze duże koty (głównie lwy, ale trafiły się też tygrysy i pantery) jako tradycyjny motyw miejskich pomników, element herbów, nazw czy detali architektury. Sporadycznie pojawiają się koty wypchane, choć, jak każdy kociarz, nie jestem ich zwolenniczką.

"Zakocenie" pierwszej strony Kocich Motywów trwało 10 lat, drugiej - już tylko dwa, choć prawie zrezygnowałam z przedstawiania wizerunków wielkich kotów - głównie lwów - ponieważ w starych miastach są bardzo popularnym, wręcz trywialnym widokiem. Ciekawe na jak długo wystarczy trzeciej?


       

DUBLIN 08/2019

Trinity College, wystawa poświęcona Book of Kells - ewangeliarzowi z roku 800. Celtyccy mnisi wzbogacili święte teksty o bogatą iluminację. Wśród motywów zwierzęcych nie mogło zabraknąć dużych i małych kotów.
 

DUBLIN 08/2019

Christ Church Cathedral, krypta. Wśród historycznych ciekawostek znajdują się zasuszone mumie kota i szczura. W roku 1860 poddano remontowi główne organy i odkryto w jednej z piszczałek pozostałości zwierząt, które prawdopodobnie utknęły tam podczas pościgu :(

       

DUBLIN 08/2019

Five Star - kawiarenka internetowa i bilard na rogu Talbot Street i Moland Place.
 

BELFAST 08/2019

Jeden z szeregu murali przy Donegall Street, autorstwa Davida Creative. W mieście odbywa się co roku festiwal Culture Night, podczas którego artyści z różnych krajów pokrywają budynki miejskie muralami.

       

BELFAST 08/2019

Muzeum Titanic Belfast, ekspozycja poświęcona historii stoczni Harland & Wolff. Nie mam pojęcia co robi na stoczniowej bramie ta figurka...

 

BELFAST 08/2019

Okręt-muzeum HMS Caroline zwodowany w 1914. Podczas służby okręt miał długą tradycję pokładowych zwierząt-maskotek, najczęściej kotów.
       
       
       
       

BELFAST 08/2019

Belfast Castle na wzgórzu Cave Hill na północy miasta. XIX-wieczny zamek-pałac w szkockim stylu baronialnym. Współczesną atrakcją pałacowego ogrodu jest Cat Garden - ekspozycja kocich wizerunków w postaci kamiennych i brązowych figurek, mozaik, plakietek, metaloplastyki i odpowiednio przyciętego krzewu. Informacja mówi o dziewięciu kotach, ale obecnie jest ich dziesięć - nowy kot w odróżnieniu od wcześniejszych posiada dedykację: "Pamięci Audrey Beggs, Cat Lover".

                 


<<<
Copyright Gata 2019