Kocie motywy 3

Jakoś tak jest, że kociarz, gdziekolwiek się znajdzie, wszędzie widzi koty. Nie tylko żywe zwierzaki (ich miejsce w sąsiedniej galerii), ale kocie motywy użyte jako element obrazu, stroju, biżuterii, wystroju wnętrza, plakatu, gadżetu, reklamy, muralu czy graffiti. Słowo "kot" w dowolnym języku natychmiast przyciąga jego wzrok - w nazwie ulicy czy pubu, w wierszu, a nawet na tablicy informacyjnej. Poza tym są przecież jeszcze duże koty (głównie lwy, ale trafiły się też tygrysy i pantery) jako tradycyjny motyw miejskich pomników, element herbów, nazw czy detali architektury. Sporadycznie pojawiają się koty wypchane, choć, jak każdy kociarz, nie jestem ich zwolenniczką.

"Zakocenie" pierwszej strony Kocich Motywów trwało 10 lat, drugiej - już tylko dwa, choć prawie zrezygnowałam z przedstawiania wizerunków wielkich kotów - głównie lwów - ponieważ w starych miastach są bardzo popularnym, wręcz trywialnym widokiem. Ciekawe na jak długo wystarczy trzeciej?


       

DUBLIN 08/2019

Trinity College, wystawa poświęcona Book of Kells - ewangeliarzowi z roku 800. Celtyccy mnisi wzbogacili święte teksty o bogatą iluminację. Wśród motywów zwierzęcych nie mogło zabraknąć dużych i małych kotów.
 

DUBLIN 08/2019

Christ Church Cathedral, krypta. Wśród historycznych ciekawostek znajdują się zasuszone mumie kota i szczura. W roku 1860 poddano remontowi główne organy i odkryto w jednej z piszczałek pozostałości zwierząt, które prawdopodobnie utknęły tam podczas pościgu :(

       

DUBLIN 08/2019

Five Star - kawiarenka internetowa i bilard na rogu Talbot Street i Moland Place.
 

BELFAST 08/2019

Jeden z szeregu murali przy Donegall Street, autorstwa Davida Creative. W mieście odbywa się co roku festiwal Culture Night, podczas którego artyści z różnych krajów pokrywają budynki miejskie muralami.

       

BELFAST 08/2019

Muzeum Titanic Belfast, ekspozycja poświęcona historii stoczni Harland & Wolff. Nie mam pojęcia co robi na stoczniowej bramie ta figurka...

 

BELFAST 08/2019

Okręt-muzeum HMS Caroline zwodowany w 1914. Podczas służby okręt miał długą tradycję pokładowych zwierząt-maskotek, najczęściej kotów.
       
       
       
       

BELFAST 08/2019

Belfast Castle na wzgórzu Cave Hill na północy miasta. XIX-wieczny zamek-pałac w szkockim stylu baronialnym. Współczesną atrakcją pałacowego ogrodu jest Cat Garden - ekspozycja kocich wizerunków w postaci kamiennych i brązowych figurek, mozaik, plakietek, metaloplastyki i odpowiednio przyciętego krzewu. Informacja mówi o dziewięciu kotach, ale obecnie jest ich dziesięć - nowy kot w odróżnieniu od wcześniejszych posiada dedykację: "Pamięci Audrey Beggs, Cat Lover".

       

POZNAŃ 12/2019

Osiedle Kopernika, róg Jawornickiej i Galileusza.
Mural na tylnej ścianie garaży. Trudno powiedzieć, co anonimowy artysta chciał zaprezentować jako wizytówkę osiedla...

       
       
       

TEL AVIV 02/2020

Ulica Neve Tzedek 13 / róg HaHermon. Siedem kocich figurek na zewnątrz plus cała zakocona witryna. Wygląda na pracownię rzeźbiarską, ale pomimo dokładnego adresu i numeru telefonu w witrynie nie sposób znaleźć żadnej informacji o tym miejscu.

       

TEL AVIV 02/2020

Ulica Shalom Shabazi 15. Uliczna rzeźba kota śpiącego na pniu drzewa. Podobno wcześniej częścią tej grupy był także wiersz.
 

TEL AVIV 02/2020

Ulica Levinski, jedno z wielu graffiti na terenie dworca autobusowego.

 

TEL AVIV 02/2020

Ulica Shalom Shabazi 40. Galeria sztuki Zoom Gallery. Nowoczesna menora z kocim motywem z kolekcji judaików Tzuki Art (artysta Shay Peled).

       

TEL AVIV 02/2020

Ulica Idelson 25.

 

TEL AVIV 02/2020

Tel Aviv Park, mur okalający teren byłej stacji kolejowej HaTachana. Wyszczerzony kot to znak firmowy francusko-szwajcarskiego artysty Thoma Vuille o pseudonimie M.CHAT / Monsieur Chat.

       

TEL AVIV 02/2020

Ulica Zamenhoff 2, róg placu Dizengoff. Trzygwiazdkowy hotel Center Chic (grupa Atlas Boutique Hotels) pod patronatem dwóch wielkich kotów przed wejściem (mój osobisty Kot dla porównania rozmiarów :)).

       

JAFFA 02/2020

Budynek mieszkalny przy Namal Yafo. Mural z tygrysią mordą autorstwa południowoafrykańskiego artysty o pseudonimie Sonny Sundancer, powstały w październiku 2019 podczas International Street Art Week TLV.

 

TYBERIADA 02/2020

Promenada Yigal Alon, restauracja Galei Gil nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Okolica obfituje w wolnożyjące koty, ale goście mają pisemny zakaz ich dokarmiania :(
 

HAIFA 02/2020

Ulica HaKatar 4.
Naklejka na drzwiach magazynu.
       

JEROZOLIMA 02/2020

Ulica HaKardo. Fragment starożytnej cardo maximus czyli głównej ulicy miasta na osi północ-południe. Jerozolimska cardo była w czasach bizantyńskich wielkim bazarem pod kolumnadą. Został on odtworzony na malowidle ściennym autorstwa artystów z francuskiej grupy CitéCréation z Lyonu, specjalizującej się w wielkopowierzchniowych muralach.

       

GDAŃSK 08/2021

Tramwaj Duwag N8C-NF o numerze 1145 promujący 425. rocznicę powstania Biblioteki Gdańskiej. Poza postaciami historycznymi na okleinie upamiętniono anonimowego burasa, chroniącego biblioteczne zbiory przed myszami.

 

GDAŃSK 08/2021

Słup ogłoszeniowy na rogu ulic Rajskiej i Wodopój spontanicznie wzbogacony o koci rysunek. Skoro istnieją rysunki naskalne, to może i nasłupne...?
       

WROCŁAW 10/2021

Budynek na rogu ulic Menniczej i Widok (adres Mennicza 9) z anonimową Ikoną Świętego Kota ;)

 

LUBLIN 11/2021

Brama Grodzka. Mozaika kota z muszelek koło sklepu z upominkami "Sklep Cynamonowy" (Grodzka 21).
Dzieło nieformalnej grupy artystów streetartu z Płocka - Inko i Gnito, którzy od 2012 umieszczają na ścianach budynków w różnych miastach naturalnej wielkości sylwetki kotów z różnych materiałów. Wykonany w listopadzie 2021.

       

LUBLIN 11/2021

Jezuicka 10 / Rynek 14-15. Zabytkowe przejściowe podwórko, upiększone w 2018 przez mieszkańców.
Jedną z dekoracji jest mural z sylwetkami ośmiu czarnych kotów.

       

LUBLIN 11/2021

Ulica Grodzka 17. "Kocia Kamienica" upamiętniająca lubelskiego grafika i ilustratora Andrzeja Kota (1946-2015).
Rodzina Andrzeja Kota od 1952 mieszkała w sąsiedniej kamienicy przy Grodzkiej 19, zaś artysta miał pracownię w piwnicy.
Ozdobna fasada powstała w czerwcu 2017, jest pomysłem artysty i przyjaciela A. Kota - Jarosława Koziary. Kocie mordy pochodzą z grafiki Andrzeja Kota pt. "Koty nr cenzury" (lata 1970.-80.). Zostały wykonane techniką malarstwa ściennego sgraffito. Ponieważ mord na fasadzie jest więcej, niż w grafice, część z nich powtarza się. Indywidualne portrety dostały ode mnie dwa wyróżniające się obrazy - jedyny pokazujący ogon i jedyny podwójny. Oryginalna grafika zawiera 47 obrazków, na fasadzie jest ich 75 plus kot pijący wino z koziołkiem - symbolem Lublina.

       

LUBLIN 11/2021

Ulica Lubartowska 55.
Mural "Niby-Kot pod Niby-Grzybem" powstały w 2015 podczas Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia. Dzieło ukraińskiego artysty Aleksieja Kiślowa
z Sewastopola.

 

LUBLIN 11/2021

Ulica Archidiakońska 1, XVI-wieczna kamienica, wpisana do rejestru zabytków,
w bardzo złym stanie po pożarze w 2003. Graffiti na jednym z zamurowanych okien. Głowy nie dam, ale sylwetka zwierzaka jest wybitnie kocia.

       
       

LUBLIN 11/2021

Ulica Bramowa 6. Święty Spokój Music Cafe. Wystawa prac lubelskiej artystki grafika Dominiki Wilk.
Grafiki przedstawiają znane miejsca Lublina: Bramę Krakowską, Bramę Grodzką, Kamienicę Andrzeja Kota, "Teatralny zakątek"
przy Dominikańskiej 3, budynek Trybunału podczas letniego festiwalu sztukmistrzów.
Obrazów eksponowanych na fasadzie Music Cafe było więcej, ale wybrałam te z kocim motywem.
Najwyraźniej czarny kocur z puchatym ogonem jest przewodnikiem artystki po mieście :)

       
       
       
       

LUBLIN 11/2021

Ulica Orla 6. Kocia kawiarnia Mrau Cafe.
Pierwsza w Lublinie i druga w Polsce, powstała w grudniu 2015, czyli pół roku po krakowskiej. Właścicielami są Ewa Białek i Konrad Białek, który zaadoptował japoński pomysł i twierdzi, że jego kawiarnia jest najbliższa oryginałowi. Wszystkie koty pochodzą z lubelskiego schroniska przy
ul. Metalurgicznej i są do adopcji, o ile kandydata zaakceptuje zarówno kot, jak i szef kawiarni. Maksymalna liczba kotów (11) została uzgodniona
z behawiorystą. Koty mają "kociostradę" - system wiszących przejść wysoko pod sufitem, mogą też schronić się do pomieszczenia niedostępnego
dla klientów. Pomysłem bardzo dobrym, choć na pewno krytykowanym, jest decyzja o ograniczeniu wstępu dzieci. Dodatkową atrakcją są naprawdę pyszne ciasta (ja spróbowałam Red Velvet z truskawkami - na foto 125 pośrodku). Jedzenie jest dostarczane do stolika wraz
z "kotochronem" w postaci plastikowej kopułki (foto 126), pod którą można schować ciasto, żeby nie dobrał się do niego żaden koci nos. Jest to najpewniej wynik początkowych problemów z Sanepidem, który tuż po otwarciu kawiarni próbował ją zamknąć z powodu nieprzestrzegania przepisów sanitarnych.

       

GDAŃSK 12/2021

Ulica Piwna 19/21. Galeria Starych Zabawek. Oryginalne muzeum gromadzące polskie zabawki wykonane w latach 1920-1989. Wizytówką galerii jest harmonijkowy kot
(też takiego miałam).
 

GDAŃSK 07/2022

Jeden ze wsporników betonowej kładki dla pieszych w dzielnicy Zaspa, aleja Rzeczypospolitej. Kładka umożliwia piesze przejście nad jezdniami i torowiskiem na al. Jana Pawła II. Powstała w 1981 roku. W latach 2020. jest planowane jej zburzenie.

 

POZNAŃ 09/2022

Ulica Grochowska 47 / róg Grunwaldzkiej.
Miejska stacja transformatorowa Energoprojektu MST-76
"Listonosz Pat" - mural poznańskiego artysty streetartu KAWU powstały w lipcu 2022. "Postman Pat" to brytyjski serial animowany dla dzieci (emisja 1981-2019), opisujący przygody listonosza Pata i jego kota Jessa.
       

SZCZECIN 09/2022

Bulwar Piastowski, Aleja Żeglarzy
Pomnik kota Umbriagi autorstwa Pawła Szatkowskiego. Umbriaga to rudy kot, mieszkający w latach 1940. na przystani żeglarskiej Akademickiego Związku Morskiego nad jeziorem Dąbie. Imię nadane mu przez żeglarzy to zniekształcone słowo z włoskiego filmu kinowego. Kocur był często zabierany na jachty pływające po jeziorze. W 1953 zszedł z jachtu na niezamieszkaną wyspę Dębinę w Międzyodrzu i przepadł bez śladu. Umbriaga wszedł do szczecińskiego folkloru żeglarskiego - miejsce gdzie zaginął nazwano Ziemią Umbriagi, w 1975 jego imię nadano pierwszemu jachtowi pełnomorskiemu AZS, są o nim śpiewane szanty, "pomaga" w edukacji morskiej dzieci. Nagroda Kota Umbriagi jest przyznawana dzieciom za osiągnięcia żeglarskie. Pomnik odsłonięto 1/06/2018 w ramach uroczystości "Powrót kota Umbriagi z rejsu dookoła świata".
       

POZNAŃ 10/2022

Ulica Ziemowita 39, figurka przed prywatną posesją.
 

POZNAŃ 10/2022

Ulica Ognik 20A. Paczkomat In Post POZ190M. "Tom i Jerry" - mural poznańskiego artysty streetartu KAWU powstały w styczniu 2022. "Tom and Jerry" to amerykańska seria animowana, stworzona w 1940 przez Hanna & Barbera, obecnie produkowana przez Warner Bros. Jednym z dwóch głównych bohaterów jest szaro-biały kot domowy Tom, prześladujący mysz imieniem Jerry. Oryginalnie miał nosić imię Jasper. "Tom cat" po angielsku oznacza kocura.

       

WARSZAWA 12/2022

Praga, ulica Targowa 70, niedaleko wejścia do metra Dworzec Wileński. Ceramika.
Dzieło nieformalnej grupy artystów streetartu z Płocka - Inko i Gnito, którzy od 2012 umieszczają na ścianach budynków w różnych miastach naturalnej wielkości sylwetki kotów z różnych materiałów. Wykonany w lutym 2019.
 

WARSZAWA 02/2023

Ulica Krucza 6/14A. Siedziba Fundacji Ocalenie. "Afganka z kotem" - mural inspirowany fotografią Grzegorza Dąbrowskiego, fotoreportera Agencji Gazeta, wykonaną na granicy polsko-białoruskiej w sierpniu 2021. Grupa 32 uchodźców z Afganistanu koczowała wówczas przez dwa miesiące koło miejscowości Usnarz Górny. Jedna z rodzin miała ze sobą kota brytyjskiego imieniem Fijuz. Na zdjęciu jest Hajera, starsza z dwóch córek Gul. Sprawa kota-migranta wywołała wiele kontrowersji w polskich mediach, m.in. poddawano w wątpliwość fakt przebycia przez kota drogi z Afganistanu (zdaniem hejterów był zbyt "tłuściutki").
W październiku 2021 migranci próbowali siłą przedostać się do Polski i zostali brutalnie zawróceni przez polskie wojsko na Białoruś. Nie wiadomo czy przeżyli.
Mural jest pomysłem aktywistów Fundacji Ocalenie, bardzo zaangażowanych w losy grupy Afgańczyków. Dzieło artystki Ingi Skrzyszowskiej (@h.dar_studio). Został odsłonięty 18 sierpnia 2022.

       

WARSZAWA 02/2023

Aleje Jerozolimskie 42. "Kot Gdziuk" to vlepkowy streetart warszawskiego artysty Piotra Wilczka pod hasłem "Spotkanie z prawdziwie grafomańską poezją w wydaniu ulicznym". Upamiętnia kota artysty z dzieciństwa. Tu wiersz pt. "Kota Gdziuka magii poszukiwania" z 2012 albo wcześniej, podniszczony, ale nadal czytelny. Gdziuk zaczął działalność poetycką w mieście w 2009, ma fanpage na Facebooku od 2012, niestety brak postów po 2017.

 

WARSZAWA 04/2023

Plac koło Pałacu Kultury i Nauki, od strony Kinoteki.
Dzieło nieformalnej grupy artystów streetartu z Płocka - Inko i Gnito, którzy od 2012 umieszczają na ścianach budynków w różnych miastach naturalnej wielkości sylwetki kotów z różnych materiałów. Wykonany w październiku 2022. Lusterka, niestety już w sporej części oskubane.
       

SOPOT 04/2023

Plac Przyjaciół Sopotu, róg Bohaterów Monte Cassino i Grunwaldzkiej. Ściana domu przy Bohaterów Monte Cassino 60.
Dzieło nieformalnej grupy artystów streetartu z Płocka - Inko i Gnito, którzy od 2012 umieszczają na ścianach budynków w różnych miastach naturalnej wielkości sylwetki kotów z różnych materiałów. Wykonany w lipcu 2020. Lusterka i szkło, w centrum motyw słońca. Kot przetrwał wymianę muralu - od 2012 do 2022 całą ścianę zajmował mural Marcina Warasa "M-City 669" zwany "Wielką falą" powstały podczas Artloop Festival. W październiku 2022 zastąpiło go dzieło firmy Wakeup stanowiące fragment obrazu zmarłego sopockiego artysty Józefa Czerniawskiego.

 

WARSZAWA 05/2023

Praga-Północ, ul. Mała 4.
XIX-wieczna kamienica wielorodzinna, obiekt zabytkowy. Graffiti na zabitym płytą pilśniową oknie sutereny.
       

WARSZAWA 05/2023

Praga-Północ, ul. Zaokopowa 5 / Inżynierska 6.
Przestrzeń artystyczna Stowarzyszenia Stacja Praga jest wypełniona dziełami streetartu. Niestaty autor Pełnej Miłości Kociej Mordy nie podpisał się :)
 

WARSZAWA 05/2023

Praga-Północ, ul. Zaokopowa 5 / Inżynierska 6.
Przestrzeń artystyczna Stowarzyszenia Stacja Praga. Jeden z dwóch kotów, wykonanych przez płockich artystów streetartu Inko i Gnito we wrześniu 2022 przy okazji udziału w II Konfrontacjach Sztuk Artystycznych.

       

WARSZAWA 05/2023

Praga-Północ, ul. Zaokopowa 5 / Inżynierska 6.
Przestrzeń artystyczna Stowarzyszenia Stacja Praga. Drugi z dwóch kotów, wykonanych przez płockich artystów streetartu Inko i Gnito we wrześniu 2022 przy okazji udziału w II Konfrontacjach Sztuk Artystycznych. Inko i Gnito często dorabiają ludzkie głowy do swojego "firmowego" szablonu kociej sylwetki. Kot z głową Prince'a to już klasyka - pierwszy raz pojawił się w 2016 w Płocku.

 

WARSZAWA 05/2023

Praga-Północ, ul. Zaokopowa 5/Inżynierska 6
Przestrzeń artystyczna Stowarzyszenia Stacja Praga. Artyści streetartu rysują nawet na częściach samochodów pozostałych po warsztacie naprawczym.
 

WARSZAWA 05/2023

Praga-Południe, ul. Siennicka 15 / Grochowska.
Ściana sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 12.
Mural "Obelisk" powstał w 2008 z inicjatywy Fundacji Sztuki Arteria. Jego autorką jest gdańszczanka Iwona Zając. Pokazuje motywy związane z pobliskim Pomnikiem Budowy Szosy Brzeskiej oraz rośliny, ludzi i zwierzęta. Niestaty piętnaście lat później większą część muralu zniszczyli tagerzy. Miauczący buras w prawym rogu na szczęście ocalał.

       

WARSZAWA 05/2023

Praga-Północ,
ul. Wileńska 3.
XIX-wieczna wielorodzinna kamienica, niezamieszkała od 2015. Obiekt zabytkowy. Streetartowe skrzyżowanie Kota z Chesire i ośmiornicy.

 

GDAŃSK-WRZESZCZ 06/2023

Ul. Słowackiego 3. Budynek dawnego Klubu Garnizonowego, pierwotnie kasyna oficerskiego zbudowanego w ostatnich latach XIX iweku dla nowych koszar Leib-Husaren-Brigade. Obecnie własność Grupy Hossa, czeka na remont.
Kot z ceramicznej mozaiki autorstwa płockich artystów streetartu Inko i Gnito, wykonany w maju 2023 przy okazji udziału w wystawie zbiorowej "Noc w Cosma Gallery" w galerii Cosma Gallery przy Grottgera 25 w Oliwie.
       

WARSZAWA 07/2023

Ul. Marszałkowska 138 / róg Rysiej
Ceramiczny kot autorstwa płockich artystów streetartu Inko i Gnito, wykonany w lipcu 2023.
 

GDAŃSK 11/2023

Gdańsk-Morena, ul. Nałkowskiej 3, mur oddzielający podwórko Centrum Kultury Morena od ulicy Jaśkowa Dolina.
Mural "Tru cat-hop" autorstwa artystów streetartu Foxy DOA i Wiur, wykonany w 2013. Autorzy wykorzystują podwójne znaczenie określenia "cat-hop": piosenka czarnoskórego wokalisty bluesowego Sonny Boy Williamsona II (1912-65) oraz termin z gry karcianej faro, oznaczający dwie karty o takiej samej wartości.

       

GDAŃSK 03/2024

Róg Świętego Ducha i Koziej.
Inkrustowany bursztynem kot autorstwa płockich artystów streetartu Inko i Gnito, wykonany w marcu 2024. Poprzedni gdański bursztynowy kot tych autorów - na rogu Mariackiej i Mydlarskiej - zamontowany w sierpniu 2021, przetrwał dwa tygodnie, wandale wydrapali bursztyn do gołej ściany :(

 

GDAŃSK 05/2024

Gdańsk-Wrzeszcz, wejście do tunelu prowadzącego na perony dworca kolejowego od strony ul. Dmowskiego.
       

POZNAŃ 06/2024

Promienista 39 (róg Grochowskiej i Promienistej). Sklep z winami Vinostrada.
Szczegóły powstania muralu nieznane, ale na stronie sklepu jest informacja o dwóch właścicielkach i rezydencie - czarnym kocie Zombi :)
                 


<<<
Copyright Gata 2019-2024