Kocie motywy 2

Jakoś tak jest, że kociarz, gdziekolwiek się znajdzie, wszędzie widzi koty. Nie tylko żywe zwierzaki (ich miejsce w sąsiedniej galerii), ale kocie motywy użyte jako element obrazu, stroju, biżuterii, wystroju wnętrza, plakatu, gadżetu, reklamy czy graffiti. Słowo "kot" w dowolnym języku natychmiast przyciąga jego wzrok - w nazwie ulicy czy pubu, w wierszu, a nawet na tablicy informacyjnej. Poza tym są przecież jeszcze duże koty (głównie lwy, ale trafiły się też tygrysy i pantery) jako tradycyjny motyw miejskich pomników, element herbów, nazw czy detali architektury. Sporadycznie pojawiają się koty wypchane, choć, jak każdy kociarz, nie jestem ich zwolenniczką.

Po 10 latach przyszła pora na drugą stronę Kocich Motywów. Ciekawe na jak długo wystarczy? Moje oko i obiektyw aparatu coraz sprawniej wyłuskują z otoczenia wszystkie detale związane z kotami...   

RZYM 06/2017

Via della Rotonda 41A. La bottega di Mi & Chi - Mi Chi Di Tersigni Marilena.
Sklep z przedmiotami artystycznymi.

   

RZYM 06/2017

Via di Torre Argentina 72. Le Artigiane.it - sklep
z autorską biżuterią artystyczną, witryna od strony Vicolo dei Sinibaldi.
 

RZYM 06/2017

Stoisko z pamiątkami dla turystów koło Koloseum oferuje nie tylko malutkie budowle i hełmy, ale także podobizny czworonogich rezydentów Wiecznego Miasta.
 

DORTMUND 06/2017

Ul. Hoher Wall 5-7. Pub Hövels Hausbrauerei,
a przed nim w ogródku... bliźniak wrocławskiego krasnala Lionka!

   


DORTMUND 06/2017

Ul. Rosental 7. Sklep obuwniczy Valentiny Salameh - Valentina Shoes. Dama z Białą Panterą?

 

DORTMUND 06/2017

Ul. Westenhellweg 127. Sklep z towarami dla dzieci Babygeschäft Baby's Glücksmobil oferuje muzykalnego kotka z organicznej bawełny.

       

DORTMUND 06/2017

Ul. Geschwister-Scholl-Straße 33 - 37. Centrum młodzieżowe Fritz - Henssler - Haus. Kiedy nie gości Euroconu, wyrabia ceramiczne i gliniane kotki rękami młodych podopiecznych...

       
       

DORTMUND 06/2017

Plac Willy Brandta / Ostenhellweg. Karuzela pod wezwaniem czarno-białego kociego podróżnika i poszukiwacza przygód.

       

DORTMUND 06/2017

Róg Kleppingstraße i Viktoriastraße. Jeden z wielu dortmundzkich skrzydlatych nosorożców reklamowych. Mieszcząca się pod adresem Kleppingstraße 20 firma ortodontyczna Zahnwandel reklamuje swoje usługi dla całej rodziny...

 

FRANKFURT N/ODRĄ 06/2017

Na trasie kolejowej Berlin - Poznań
 

WARSZAWA 06/2017

Dworzec Centralny.
Sklep z literaturą
i zabawkami dla dzieci
"Dwa Koty".
       

HELSINKI 08/2017

Lutherinkatu 3, Kościół w Skale - Temppeliaukion kirkko. Koło zewnętrznej skalnej ściany kościoła ktoś pozostawił rysunek naskalny...
 

HELSINKI 08/2017

Dworzec kolejowy Helsingin Päärautatieasema. Pociągi dalekobieżne przewoźnika VR Group są ozdobione lecącymi gęśmi, niedźwiedziami i jeleniami, a także... kreskówkowym czeskim Krecikiem oraz kotkiem Huckle z kanadyjskiego serialu "Busytown Mysteries".
       

HELSINKI 08/2017

Róg Fredrikinkatu i Dagmarinkatu. Sklep z pamiątkami Souvenirs Tonttu. Tonttu to fiński skrzat lub elf - pomocnik
Św. Mikołaja. Podobno przyjaźni się z domowymi kotami, nic więc dziwnego, że i na wystawie sklepu o tej nazwie koty są obecne :)
 

HELSINKI 08/2017

Park Tove Jansson na wyspie Katajanokka przy ul. Kanavakatu. Kotohuśtawka :)

       

HELSINKI 08/2017

Aleksanterinkatu 11, Wielki sklep z upominkami My o My Summer Garage, czynny tylko latem i sprzedający wyroby 80 fińskich producentów i projektantów. Wśród pamiątek - koty w roli wilków morskich :)
 

HELSINKI 08/2017

Mikonkatu 4. Restauracja meksykańska Shanghai Cowboy. Pełno w niej rysunków naściennych o różnej tematyce, ale koty czemuś chowają w piwnicy, albo i wręcz
w toalecie...
       

HELSINKI 08/2017

Centrum handlowe Forum, róg Simonkatu i Mannerheimintie. Moomin Shop, jeden z siedmiu na terenie miasta, oferuje pocztówki i magnesy z muminkowym kotem.

 

WROCŁAW 08/2017

Graffiti przy ul. Księcia Witolda / Zyndrama z Maszkowic. Właściwie nie wiem, czy to na pewno kot, ale wygląda jak kot, który udaje, że nie widzi pająka ;)
 

ZIELONA GÓRA 09/2017

Ul. Kupiecka 66. Pasmanteria eksponuje uroczy haft
z zakochaną (?) parą burasa i pointa <3
       

ZIELONA GÓRA 09/2017

Ul. Żeromskiego 4. Figurka kota na dachu zabytkowej kamienicy. Tajemnica na razie nierozwikłana...

       

MALTA 02/2018

Misrah San Gwann, Valletta. Plac przed Konkatedrą Św. Jana. Jedna z instalacji streetartowych pod hasłem "Hekk jghid il-malti", ilustrujących maltańskie przysłowia
i powiedzenia. Dzieło grupy Ikona Artworks Ltd. z Mosty.
Wystawa pod egidą "Valletta - Europejska Stolica Kultury 2018".

 

MALTA 02/2018

Xaghra, Gozo. XVIII-wieczny młyn Ta'Kola, obecnie muzeum. Jedno z pięter zajmuje ekspozycja mieszkania rodziny młynarza.
A na ścianach obok wizerunków Matki Boskiej...
       

MALTA 02/2018

Triq Hilda Tabone 74, Birgu.
Pracownia włoskiego grafika Alessandro Valenti, miłośnika maltańskich krajobrazów i nie tylko...
 

MALTA 02/2018

Triq Iz-Zejtun, Marsaxlokk. Restauracja Duncan precyzuje, jakich zwierząt nie życzy sobie wewnątrz lokalu.

       

MALTA 02/2018

Pjazza I-Indipendenza, Rabat, Gozo. Kocie suweniry są wszędzie,
to tylko próbka
z przypadkowego sklepiku.
 

MALTA 02/2018

Ta'Qali, Attard. Muzeum Lotnictwa. Tablica ku pamięci lotników Royal Air Force, broniących Malty podczas
II Wojny Światowej.
112 Eskadra myśliwców miała w godle czarnego kota
i odpowiednie do tego faktu hasło "Swift in Destruction".

 

MALTA 02/2018

Triq It-Torri, Sliema. Indepencence Gardens.
Figura kota autorstwa Matthew Pandolfino, stojąca od czasu Sliema Art Festival w 2016 roku na straży pobliskiej kociej kolonii.
       

MALTA 02/2018

Nabrzeże Spinola Bay, St. Julian's. Brązowa rzeźba rybaka i kota czekającego na rybkę. Niestety nie trafiłam na informację o autorze.

       

MALTA 02/2018

Nabrzeże zatoki przy Xatt is-Sajjieda, Marsaxlokk. Brązowa rzeźba rybaka i witających go dwu- i czworonożnych domowników. Pomnik dedykowany miejscowym rybakom, istnieje prawdopodobnie od 2012 roku.

       

RZYM 05/2018

Via Giovanni Giolitti 381. Projektowanie i aranżacja wnętrz na kocią modłę ;)

 

RZYM 06/2018

Via Marsala, pobliże dworca kolejowego Termini.
       

RZYM 06/2018

Nalepka na murze domu u zbiegu Via Tiburtina i Via dei Dalmati.

 

RZYM 06/2018

Ostia, Via Lucio Coilio 5. Sklep Horn Fashion Store oferuje śliczną, ale drogą kocią torbę.
 

AMIENS 07/2018

Rue de la République 42. Agencja kredytowa Crédit Conseil De France z fioletowym kotem w herbie.

       

AMIENS 07/2018

Rue St. Leu 178. Opuszczony budynek w dzielnicy Quartier Saint-Leu.
 

AMIENS 07/2018

Rue des Lombards 11, róg Rue des Vergeaux. Antykwariat "Chapeau melon et piles de livres" czyli "Melonik i stosy książek". Akurat leżały obok siebie dwa tomy serii Lilian Jackson Braun "The Cat Who..."

       

AMIENS 07/2018

Rue des Vergeaux 6. Sklep z gadżetami i ozdobami wnętrz Couleur Decors ma naprawdę różnorodną kocią ofertę.

       
       
       
       

AMIENS 07/2018

Rue Saint-Martin aux Waides 9. Kocia kawiarnia "Mug and Cats" działa dopiero od 30 czerwca 2018, a więc odwiedziliśmy ją niecałe 4 tygodnie po otwarciu. Wszystko jeszcze pachnie nowością, kocie drapaki prawie nieużywane, ale koty już mają ulubione miejsca. Więcej zdjęć rezydentów w Galerii Po Prostu Koty.

       
       

TORUŃ 09/2018

Podmurna 40. Najbardziej zakocona kamienica w mieście. Pięć ceramicznych figurek kotów rozsiadło się na parapetach i zajmuje się różnymi kocimi sprawami. Rudzielec zaczaja się na ceramicznego ptaszka, który wg wcześniejszych zdjęć z internetu przycupnął był na niższym gzymsie, ale niestety do mojej wizyty już odleciał.

       
       

TORUŃ 09/2018

Prosta 17. Kocia Kawiarnia Neko Cafe czyli kolejny wariant popularnej ostatnio w Polsce kawiarni dla kociarzy. W Neko mieszkają cztery koty: trzy rasowe i jeden ze schroniska (rudy). Właściciele kawiarni prowadzili wcześniej hodowlę. Spanie na kawiarnianych poduchach i poddawanie się zachwytom i pieszczotom klientów to chyba nie najgorsza forma hodowlanej emerytury...

       

TORUŃ 09/2018

Podmurna 74, Baszta Koci Łeb. Jedyny zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji obronnych.
W XVII wieku legenda o kocie broniącym miasta przed Szwedami spowodowała nadanie poszczególnym częściom umocnień nazw: Baszty Koci Łeb, Koci Ogon i Kocie Łapy oraz Barbakan Koci Brzuch.

 

TORUŃ 09/2018

Franciszkańska 9/11. Muzeum Podróżników im. Tony Halika. Nawet tu można trafić na kota. Gliniany zoomorficzny (kotomorficzny?) dzbanek powstał w Peru (kultura Chimu) w XII-XV wieku.
       

TORUŃ 09/2018

Rynek Staromiejski 8, Kamienica Pod Blaszanym Kotem. Widok podobny do zielonogórskiego, ale w odróżnieniu od niego, objaśniony legendą. Kot na dachu wypatrywał swojego opiekuna Józka, który poszedł na wojnę.

       

TORUŃ 09/2018

Ducha św. 12. Muzeum Zabawek i Bajek reprezentuje na zewnątrz Kot w Butach.
 

TORUŃ 09/2018

Rabiańska 17, róg Ducha Świętego. Kamienica Koci Ogon zapewne wzięła nazwę od już nieistniejącej baszty obronnej, ale daleko jej do urody średniowiecznego muru. Za to podobno mieści hotelowe apartamenty. Fajnie byłoby raz pomieszkać w Kocim Ogonie ;)

 

TORUŃ 09/2018

Piekary 28. Hanza Cafe oferuje do kawy zoomorficzne pierniki. Do dyskusji kot to czy może lis, ale morda jakby kocia...
       

TORUŃ 09/2018

Mostowa 1, hotel Spichrz. W spichrzowych okienkach znajdują się ceramiczne figurki, wśród nich rudy kot (czemuś w kwiatki) czający się na myszy dobierające się do worka.

 

TORUŃ 09/2018

Chopina 12/18. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Matematyki i Informatyki. Na wewnętrznym patio usadowiły się cztery czarne kocie figurki.

       

TORUŃ 09/2018

Szczytna 3. Jeszcze jedna kamienica z ceramicznymi figurkami na parapetach. I kolejny rudzielec czający się na ptaszka, przycupniętego na parasolu. Czemu zamknięty parasol wystawiono za okno, miejskie legendy nie informują ;)

       

TORUŃ 09/2018

Podmurna 31. Redakcja Nowości Dziennika Toruńskiego z dwiema czarującymi kocimi sylwetkami zdobiącymi ściany.

 

WROCŁAW 09/2018

Fabryczna, znak kierujący do firmy Elspec, która ma w herbie kota, mimo zupełnie niekociego profilu działalności. Chcociaż z drugiej strony... oświetlenie i nieruchomości? ;)

       

WROCŁAW 09/2018

Szewska 64, Antykwariat Naukowy. Od 2006 do grudnia 2016 mieszkał w nim rudo-biały Dante, najsłynniejszy kot Wrocławia. Podobno imię wybrał sam, preferując Boską Komedię w roli posłania. Rok po śmierci Dantego antykwariat ufundował jego podobiznę, usadowioną w miejscu, gdzie kot lubił wygrzewać się w słoneczną pogodę.

       

POZNAŃ 11/2018

Kwiatowa 3. Naleśnikarnia Manekin - elementy dekoracji jednej z sal oraz toalety.
                 
       

POZNAŃ 11/2018

Kramarska 16. Pozostałości wejścia do Behemot Cafe, zamkniętej około 2014 roku.

 

POZNAŃ 05/2019

Wiata przy pętli autobusowej Dębiec
       

TALLINN 05/2019

Firma Baltic Amber obrała za symbol dystyngowaną kocią damę. Ich dwa sklepy znajdują się w samym centrum - przy Raekoja plats 18 na rogu z Vanaturu kael i przy Dunkri 3.

 

TALLINN 05/2019

Souvenirs Shop Diksi, Mündi 4.
Włóczkowe kocisko było naprawdę spore!
       

TALLINN 05/2019

Sklep z luksusowymi suwenirami i biżuterią Oh la la, Mündi 2a. Szklano-metalowy kot musiał być naprawdę luksusowy, bo na mój widok sprzedawca wybiegł ze sklepu i zaczął go mocno zachwalać...
 

TALLINN 05/2019

Estońskie Muzeum Historyczne w budynku Wielkiej Gildii, ulica Pikk. Do ekspozycji, ukazującej 11 tysięcy lat estońskiej historii zaliczono popularną dziecięcą piosenkę "Meie kiisul kriimud silmad", w tym przypadku - ilustrację w śpiewniku szkolnym z 1925 roku.

 

TALLINN 05/2019

Estońskie Muzeum Historyczne w budynku Wielkiej Gildii, ulica Pikk. Ekspozycja przedmiotów z kolekcji aptekarza Johanna Burcharda VIII (pocz. XIX w.). Sarkofag dla kociej mumii pochodzi z Egiptu z VII-VI w. pne. Szczegółowy opis na zdjęciu.
       

TALLINN 05/2019

Restauracja Bogapott, ul. Pikk jalg 9. Bramy pilnuje niebieski kotek, uwiązany na sznurku :(

 

TALLINN 05/2019

Ulica Pikk 33, sklep z suwenirami.
 

TALLINN 05/2019

Ulica Pikk 36. Jeszcze jeden sklep z bursztynem obrał sobie za totem kota.
       

TALLINN 05/2019

Ulica Pikk 16. Majstarsza tallińska kawiarnia i cukiernia Maiasmokk. Na wystawie słynne estońskie marcepany, oczywiście także w kocich kształtach.

 

TALLINN 05/2019

Sulevimägi 5, winiarnia Mull Champagne & Wine. Chyba podają dobre wino, bo kot nie wygląda na trzeźwego ;)
 

TALLINN 05/2019

Ulica Lai 1, róg z Nunne. Estoński Narodowy Teatr Lalek i Muzeum NUKU. Jeden z eksponatów na wystawie - steampunkowy buras.
 

TALLINN 05/2019

Ulica Lai 4. Sklep Lucky Souvenirs przewrotnie reklamuje się czarnym kotem.
       

TALLINN 05/2019

Ulica Pikk 23-25, Reichmanni maja. Architekt Jacques Rosenbaum, lata 10. XX wieku, styl Art Nouveau. Siedziba Ambasady Rosyjskiej Federacji.
Najsłynniejszy kot Tallinna, obecny we wszystkich przewodnikach i blogach podróżniczych :)

       

TALLINN 05/2019

Ulica Viru 3. Ta brama jest z kolei zupełnie nieznana, a łażące po jej suficie złote kocie stadko można nawet przeoczyć w kiepskim świetle.

       

TALLINN 05/2019

Brama ma adres Aia 17, ale jest to wejście od podwórka na posesję przy Uus 20. Mieści się tam pracownia i galeria jednego z najsłynniejszych współczesnych estońskich rzeźbiarzy - Tauno Kangro. Turyści, którzy dość powszechnie fotografują dwa rozrabiające na bramie koty, nie wiedzą nawet, spod jak wybitnej wyszły ręki.

       
TALLINN 05/2019

Telliskivi Creative City - kreatywna przestrzeń powstała w pozostałoś-ciach zakładów kolejowych im. Kalinina. Murale są jej znakiem firmowym.
                 
       
       

TALLINN 05/2019

Ulica Müürivahe 22. Sklep z kocimi suwenirami KassMaania. Ma naprawdę mnóstwo kocich gadżetów, właścicielka to "pokrewna dusza", a zamiast muzyki z głośników płynie kocie mruczenie!

       
       
       
       

TALLINN 05/2019

Ulica Tartu maantee 24. Kassikohvik Nurri czyli Kocia Kawiarnia Nurri. Istnieje od 2014, założona przez "JJ i Helen", koty ma zarówno ze schroniska, jak i "od ludzi" (sformułowanie z ich strony, cokolwiek to ma znaczyć). Po raz pierwszy spotkałam się z wymuszoną daniną w postaci "dodatkowej opłaty" w wysokości 5 euro. Miałam w planach zakup jakiegoś suweniru jako wsparcia, ale w tej sytuacji zrezygnowałam, zresztą pamiątki były nieciekawe i "masowe", a koszulki zupełnie niekocie. Ale nie to najważniejsze. Ogólne wrażenie wyniosłam negatywne. Obsługiwała tylko jedna osoba i wyraźnie nie ogarniała sytuacji. Było piątkowe popołudnie, dwie godziny przed zamknięciem (poza weekendami czynne tylko do 19-tej). Klienci wchodzili sami, zamiast czekać na wpuszczenie, dzieci (których było stanowczo za dużo!) odpędzały koty od misek z jedzeniem, usytuowanych bezsensownie na samym środku sali, przy dojściu do lady. Nie byłam w stanie zrelaksować się nad kawą i ciastem (przeciętnym) i wyszłam szybciej, niż planowałam, bojąc się, że nie wytrzymam i przygadam obsługującej :/
Portrety kocich rezydentów jak zwykle w galerii Po Prostu Koty.

       

GDYNIA 07/2019

Stacja SKM Gdynia-Orłowo, wyjście z tunelu od strony ul. Przebendowskich.
Mural autorstwa artystów streetartu Foxy DOA i WIUR, wykonany w 2012 z okazji Festiwalu Traffic Design.


<<<
Copyright Gata 2017 - 2019