Koty świata - Rzym

Wieczne Miasto jest znane ze swoich kocich mieszkańców i dba o to, żeby turyści wiedzieli, jak ważne są dla Rzymian koty. W sklepie
z pamiątkami można kupić pocztówki i magnesy, sugerujące, że w nocy zarówno Koloseum, jak i całe miasto należy do kotów. Oferowane są kalendarze "Gatti di Roma", ukazujące futrzaki na tle różnych ruin, tych słynnych i tych codziennych.

Jak przystało na sumienną turystkę, przywiozłam do domu i kalendarz, i pocztówki, i magnesik. Żywych kotów spotkałam na ulicach niewiele - dwie szylkretki: jedna wyjadała z miseczki przed sklepem w pobliżu Koloseum, druga przemierzała wczesnym rankiem wyludniony jeszcze plac Vittorio Emanuele II.

Najważniejszym kocim wydarzeniem było odwiedzenie słynnego kociego sanktuarium Colonia Felina Torre Argentina. Około 150 kotów znalazło schronienie w znajdujących się w centrum miasta ruinach czterech starożytnych świątyń (oraz teatru, w którym zabito Juliusza Cezara) i przylegających do nich podziemiach. Mieści się tam kilka sal, wypełnionych klatkami, drapakami i posłaniami. Koty są szczepione, sterylizowane i leczone, niektóre znajdują domy, inne są adoptowane wirtualnie. Niepełnosprawne przeżywają resztę życia w bezpiecznym miejscu. Kolonia działa wyłącznie siłami wolontariuszy i z datków, miasto do niej nie dokłada. Wolontariusze z różnych krajów nie tylko doglądają i dopieszczają koty, także organizują sprzedaż suwenirów oraz upiększają wnętrze. "Imienne" portrety rezydentów kolonii, widniejące na ścianach pierwszego pomieszczenia, są dziełem amerykańskich wolontariuszy.

Colonia Felina Torre Argentina znajduje się w Largo di Torre Argentina, placu położonym pomiędzy ulicami Via de Torre Argentina, Via Florida
i Corso Vittorio Emanuele II, jest czynna dla odwiedzajacych codzienne od 12 do 18. Na stronie www.romancats.com można znależć więcej informacji oraz numer konta.   
 
       
   
       
   
       
 
   
       
   
 
       
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       


<<<
Copyright Gata 2017